Zkušenosti

Odjet na cestu kolem světa bez předchozích zkušeností s organizováním dovolené by byl holý nesmysl.
Samozřejmě se dá využít služeb cestovní kanceláře a za jeden měsíc obletět celý svět soukromým letadlem, ale to je naprosto mimo nejen budget, ale i mých snů o důkladném poznávání vzdálených zemí, místních lidí a jejich zvyků.
Low cost cestu kolem světa si chci naplánovat sám, díky předešlým zkušenostem z organizování několika super dovolených „bez cestovky“, na které jsem zařizoval mezinárodní i vnitrostátní letenky, program, ubytování, dopravu autobusy, vlaky i půjčování auta…

 

A kde jsem všude byl?

Places I have visited

Mexiko 2014
18-ti denní cestu jsme začali v Mexiku City, navštívili Aztécké pyramidy v Teotichuanu, poté se přesunuli do Puebla kde zrovna probíhala slavnost „5. května“ ve stylu karnevalu a odkud je nádherný výhled na sopku Popocatepetl. Odtud jsme zamířili do Villahermosa což byl přestupný bod k tomu abychom se dostali do Palenque, kde jsme viděli nádherné Majské město uprostřed džungle, koupali se pod vodopádem Misol-Ha a prohlédli si vodopády Aqua Azul. Dále jsme pokračovali do pěkného městečka San Christobal de las Casas, odkud to byl kousek ke kaňonu Sumidero s množstvím krokodýlů a opic. Letadlem jsme se přesunuli do Cancunu, půjčeným autem pak Majským pyramidám Chichen-Itza, které jsou v nových sedmi divech světa a vykoupali jsme se v Cenotes (sladkovodní jeskyně) Nakonec nás čekalo pár dnů na plavání s želvami v Akumal Bay a opalování se na jedné z nejkrásnějších pláží v Karibiku v Tulumu.
Za mě nejlepší dovolená a nejkrásnější místo na světě. Nabízí pouště na severu, vulkány, džungli, Karibské moře… každý si najde to své.

 

Indie 2015
Aneb jak se z pozvání na svatbu vyklubali úžasné 2 týdny… Dovolená začala na mezinárodním letišti Bangalore, ale z prvních dnů pro nás byl nejzajímavější Nagarhole národní park, budhistický chrám v Bylakuppe a kávové plantáže. Město Mysore je známé hlavně díky svému úchvatnému zámku, ale zbytek města má co nabídnout. Zde se také odehrávala naše svatba. Po prvním týdnu jsme se začali přesouvat směrem k severu, navštívili Shravanabelagola (chrám boha Gomateshwara), chrám Halebeedu a chrám v Beluru. Z přírodních krás jsme mohli obdivovat vodopády Jog Falls. Následovalo pár dní na pláži v Goa, kde nás nejvíc uchvátilo pozorování delfínů. Letecky jsme se přesunuli do Bombaje a prošli jedno z největších měst světa.
Tato dovolená nás naučila, že si máme vážit toho co máme a být rádi za to že jsme se narodili uprostřed Evropy, bez ohledu jestli jsme bohatí nebo chudí. Protože v jiných částech světa jsou rozdíly mezi bohatými a chudými opravdu propastné a je neuvěřitelné v jaké chudobě dokážou lidé žít.

 

Japonsko 2016
Zatím poslední z větších dovolených začala na Tokijském letišti Narita, odkud jsme se přesouvali vlakem na posvátném místo Nikko, které leží v horách a odkud vládli shogunové (vojenský vůdce který vládne v Japonsku namísto císaře). Nevynechali jsme ani nedaleký vodopád Kegon Falls. Poté následoval přesun do okolí Mt. Fuji, na kterou jsme bohužel nevystoupali, ale prohlédli si ji ze všech stran při trekkingu po okolí jezera Kawaguchiko. Odtud jsme se přesunuli do turisticky nejzajímavějšího místa – Kyota, které bylo hlavní město Japonska po staletí. Odtud jsme podnikali výlety na dřevěný samurajský hrad Himeji, nechvalně proslulého města Hiroshima a posvátný ostrůvek Miyajima a do města Osaky. Naše dovolená pokračovala v přístavním městě Kamakura, které bylo také po nějakou dobu hlavním městem Japonska. Nakonec jsme si prohlédli moderní města Yokohama a Tokyo.
Tato dovolená poskytla neuvěřitelný mix kontrastů mezi výdobytky nejmodernější země světa v které se stále dodržují staré tradice, rituály a kde je úcta mezi lidmi na prvním místě.

 

Francie 2016
Dovolená (nejen) za Mistrovstvím Evropy ve fotbale. Půjčenou dodávkou začala naše cesta v St. Etienne, kde jsme navštívili první zápas našeho týmu. Přes přírodní rezervaci Du Pilat a středověké město Avignon jsme se dostali k přímořskému městu Marseille, vyzkoušeli nádherné pláže v Calanques a podívali se na četnickou stanici v St.Tropez. Po cestě k druhému zápasu v Lens jsme stihli navštívit studentské město Dijon, známé především svou hořčicí.