Pojištění

Doma je to v pohodě, ať děláme cokoli, máme platné zdravotní pojištění (které nám strhávají automaticky z výplaty, popř. si ho platíme sami, nebo to necháváme na pracáku, případně rodičích) a když musíme k doktorovi, tak to za nás pojišťovna zaplatí. Jenže v zahraničí to funguje úplně jinak. Někde Vás neošetří, dokud si to dopředu nezaplatíte, jinde musíte ukázat, že na to ošetření máte a to zrovna v momentě, kdy se snažíte nevykrvácet, není úplně nejpříjemnější zdržování. Kromě zdržení je problém i s výší cen v zahraničí – jen za blbý rentgen platila kamarádka v USA před 8mi lety 2 000 USD, a to nemluvím o srandách typu záchrana vrtulníkem z odlehlých míst. No prostě dobré připojištění je do zahraničí potřeba. Jenže co vybrat, aby nás to nezruinovalo?

Nejjednodušší se jeví pojištění k platební kartě. Moje EquaBank nabízí pojištění od BNP Paribas Cardif pojišťovny. Výhodou je nízká cena 59Kč měsíčně a poměrně dlouhá doba platnosti od výjezdu z ČR, která činí 3 měsíce. Nevýhodou je limit nadmořské výšky 3 000 m n. m, a vzhledem k tomu, že i skateboarding je brán jako „rizikový sport“, tak se bojím, že lezení na skály tím pokryto nebude.

Evergreenem všech cestovatelů je celoroční členství v Rakouském Alpském klubu Alpenverein, které vyjde na 1610 Kč ročně a které má v základní ceně opravdu vysokohorskou turistiku i skalní lezení (a dá se říci že jakékoli další sporty), navíc je ozkoušené že opravdu pokryje i záchranu vrtulníkem z hor. Díky členství získáváte slevy na horských chatách po celé Evropě a pojištění využijete jak na horách, tak třeba při letní dovolené v Chorvatsku. Navíc rodinné slevy jsou opravdu zajímavé. Bohužel pro mě kryje jen prvních 8 týdnu od každého vyjetí do zahraničí, zbytek je příplatkový. 

Od letoška vytvořil Český Horolezecký Svaz spolu s pojišťovnou Uniqua podobnou nabídku, kterou nazvali ČHS Trio (členství + pojištění + slevy) Nabízí různé varianty podle délky nepřetržitého pobytu v zahraničí a destinace. Cena začíná na 590Kč pro maximálně měsíční dovolenou po Evropě a když se k tomu přidají zajímavé rodinné slevy, tak se může jednat a velmi výhodnou nabídku pro ty, co jedou třeba jednou za rok na dvoutýdenní dovolenou k moři a v zimě si k tomu přidají týden lyžování v Alpách. 3 měsíce pojištění po celém světě vychází na 2200Kč, 6ti měsíční nepřetržitá cesta stojí 3100Kč a i v tomto případě je v ceně všechno, bez nutnosti dalších připojištění.

Nabídky normálních pojišťoven jsem zatím nesledoval, protože když se skládá den za dnem po 20 korunách, tak to vyjde dost draho a v základní ceně hory, skály, nebo třeba potápění rozhodně nejsou, to je většinou cena trojnásobná…