Budget travelling

Taky jste uvažovali o exotické dovolené, ale nevíte kde na to vzít? Procházíte rádi katalogy cestovních kanceláří, ale vždy se při pohledu na cenu leknete? Snadná pomoc, jeďte bez cestovky. V případě, že jedete na dovolenou kterou si sami zařídíte, nejenže ušetříte podstatnou částku, ale navíc se dozvíte o destinaci spoustu nových informací a budete se tam víc těšit, už přípravu si užijete jako byste tam byli.

Letenky

První dobrý nápad bude nekupovat letenky za standardní cenu, ale vyčkat na tzv. „error fare“, neboli chybnou cenu letecké společnosti. Objevují se často, jen je potřeba počkat na vhodnou příležitost a být trochu flexibilní. Pokud například chci do Karibiku, nemusím trvat na tom, aby to byla Kuba, ale když se naskytne dobrá příležitost, tak letět namísto toho do Dominikánské republiky. Mám kamarády, kteří se dostali do Brazílie za 3 tisíce, já se podíval do Japonska za 6 tisíc (standardní ceny v obou případech začínají na 15 tisících)
Příklady stránek které se na vyhledávání error fare specializují:
– http://akcniletenky.com/
http://www.secretflying.com/euro-deals/
 http://happyfly.cz/category/akcni-letenky/

Ubytování

I za ubytování se dá hodně ušetřit. Doporučuji vyhledávač https://www.booking.com/, který umožňuje porovnat nabídky více hotelů a hostelů, v případě objednání dopředu mívá různé slevy a často se dá objednávka zdarma stornovat v případě že najdete něco lepšího.

Booking.com


Ubytování se dá najít dokonce i zdarma. https://www.couchsurfing.com/ funguje na principu sdílení „jednou spím já u tebe, jednou ty u mě“. Prostě pokud jste doma a máte volný pokoj (stačí i gauč), tak nabídnete, že u Vás nějaký cestovatel může zdarma přespat. Pokud máte čas, můžete mu ukázat město a okolí, zajít na pivo, zdokonalit se v nějakém jazyce, nebo prostě jen nechat přespat. Na oplátku vy zase můžete přespat u ostatních, když někam vyrazíte. Velkou výhodou je, že se od místních dozvíte zajímavosti, které byste se v hotelovém pokoji jež těžko dozvěděli. Vše funguje na principu referencí, tzn. že pokud se někdo choval ke svému hostu (popř. hostiteli) slušně, byl milý, tak se to okamžitě všichni dozví a dotyčný bude mít jednodušší příští hledání. Naopak pokud byl někdo nepříjemný, nikdo ho už dál neubytuje.

Místní doprava

Velký rozdíl v ceně dovolené udělá také lokální doprava. Pokud si fakultativní výlet zaplatíte přes cestovku, dáte za něj 10 euro, protože cestovka neplatí jen benzín a řidiče, ale i všechny prodejce a kanceláře u nás v ČR… Pokud pojede místní hromadnou dopravou, uvidíte úplně stejné přírodní krásy, jen s tím rozdílem zpáteční lístek stojí 2 eura. A za takový rozdíl už se dá obětovat to že nebudete mít vyzvednutí na hotelu, ale budete muset ujít 200 metrů na zastávku autobusu.
Další super možností ohledně ušetření cestovních nákladů je sdílení místa v autě přes https://www.blablacar.cz/ Pokud vím, že za týden pojedu do Prahy a budu mít v autě 4 volná místa, prostě to napíšu na dané webové stránky. Za benzín utratím 1000 korun, ale tím že se ke mě v Brně přidají 3 spolucestující, dostanu od každého 150 Kč nazpátek a ještě mi bude cesta líp utíkat při konverzaci. Blablacar funguje po celé Evropě a ceny jsou i méně než poloviční oproti autobusům a vlakům. Stejně jako CcouchSurfing se po cestě dávají reference, takže už při domlouvání řidiče víte co čekat.

Zaměstnání

Prozatím popsané se dá použít u 14 denní dovolené, ale jak to udělat abych mohl na cestě zůstat 3, 4, nebo třeba 6 měsíců? Na to už přece budu potřebovat spoustu peněz, ne? Samozřejmě, že je potřeba mít něco nachystané, ale velkou pomocí může být jednoduše pracovat na cestě. Nejjednodušší je to asi v případě kdy pracujeme na počítači. V tom případě stačí mít s sebou notebook, najít místo kde je wifi, domluvit si zkrácený úvazek a každé den třeba 4 hodiny pracovat. Pro ty, co tuto možnost nemají, je tady šance najít si krátkodobou práci v místě kde se zrovna pohybuji. S tím nám pomůže server http://www.workaway.info/, kde lidé inzerují, s jakou prací potřebují pomoct a co za to nabízí. Někdy to budou peníze, jindy třeba jen nocleh a jídlo. I na hostelech se dá domluvit, že tam zůstane týden pracovat a tím si vyděláte na další týden cestování…